Our Leadership

Bryan K. Barnett

Mayor of Rochester Hills, MI

President

Greg Fischer

Mayor of Louisville

Vice President

Columbia Mayor Steve Benjamin

Nan Whaley

Mayor of Dayton

Second Vice President

CEO and Executive Director Tom Cochran

Tom Cochran

CEO and Executive Director

Trustees

  • Steve Adler, Austin, TX
  • Shane Bemis, Gresham, OR
  • J. Christian Bollwage, Elizabeth, NJ
  • James Brainard, Carmel, IN
  • T.M. Franklin ‘Frank’ Cownie, Des Moines, IA
  • Hardie Davis, Jr., Augusta, GA
  • Bill de Blasio, New York, NY
  • Jorge O. Elorza, Providence, RI
  • John Giles, Mesa, AZ
  • Hillary Schieve, Reno, NV
  • Francis X. Suarez, Miami, FL
  • Sylvester Turner, Houston, TX
  • Martin J. Walsh, Boston, MA

Advisory Board

  • Juan Carlos Bermudez, Doral, FL
  • Muriel Bowser, Washington, DC
  • Sharon Weston Broome, Baton Rouge, LA
  • Roy D. Buol, Dubuque, IA
  • Pete Buttigieg, South Bend, IN
  • Christopher L. Cabaldon, West Sacramento, CA
  • Pauline Russo Cutter, San Leandro, CA
  • Michelle De La Isla, Topeka, KS
  • Buddy Dyer, Orlando, FL
  • Karen M. Freeman-Wilson, Gary, IN
  • Joe Ganim, Bridgeport, CT
  • Robert Garcia, Long Beach, CA
  • Oliver G. Gilbert III, Miami Gardens, FL
  • Andrew J. Ginther, Columbus, OH
  • Carolyn G. Goodman, Las Vegas, NV
  • David Holt, Oklahoma City, OK
  • Harry LaRosiliere, Plano, TX
  • Joseph T. McElveen Jr., Sumter, SC
  • Lily Mei, Fremont, CA
  • Mark W. Mitchell, Tempe, AZ
  • Jon Mitchell, New Bedford, MA
  • Kenneth D. Miyagishima, Las Cruces, NM
  • Frank C. Ortis, Pembroke Pines, FL
  • Betsy Price, Fort Worth, TX
  • Miguel A. Pulido, Santa Ana, CA
  • Madeline Anne Rogero, Knoxville, TN
  • Michael D. Tubbs, Stockton, CA
  • Brian C. Wahler, Piscataway, NJ
  • Acquanetta Warren, Fontana, CA
  • Dr. Karen Weaver, Flint, MI
  • Jeff Williams, Arlington, TX
  • Victoria Woodards, Tacoma, WA

Past Presidents

  • Steve Benjamin, Columbia, SC (2018-19) (76th)
  • Mitchell J. Landrieu, New Orleans (2017-18) (75th)
  • Mick Cornett, Oklahoma City (2016-17) (74th)
  • Stephanie Rawlings-Blake, Baltimore (2015-16) (73rd)
  • Kevin Johnson, Sacramento (2014-15) (72nd)
  • Scott Smith, Mesa (2013-14) (71st)
  • Michael A. Nutter, Philadelphia (2012-13) (70th)
  • Antonio R. Villaraigosa, Los Angeles (2011-12) (69th)
  • Elizabeth B. Kautz, Burnsville (2009-11) (68th)
  • Greg Nickels, Seattle (2009) (67th)
  • Manuel A. “Manny” Diaz, Miami (2008-09) (66th)
  • Douglas H. Palmer, Trenton (2006-08) (65th)
  • Michael A. Guido, Dearborn (2006) (64th)
  • Beverly O’Neill, Long Beach (2005-06) (63rd)
  • Donald L. Plusquellic, Akron (2004-05) (62nd)
  • James A. Garner, Hempstead (2003-04) (61st)
  • Thomas M. Menino, Boston (2002-03) (60th)
  • Marc H. Morial, New Orleans (2001-02) (59th)
  • H. Brent Coles, Boise (2000-01) (58th)
  • Wellington E. Webb, Denver (1999-00) (57th)
  • Deedee Corradini, Salt Lake City (1998-99) (56th)
  • Paul Helmke, Fort Wayne (1997-98) (55th)
  • Richard M. Daley, Chicago (1996-97) (54th)
  • Norman B. Rice, Seattle (1995-96) (53rd)
  • Victor Ashe, Knoxville (1994-95) (52nd)
  • Jerry Abramson, Louisville (1993-94) (51st)
  • William J. Althaus, York (1992-93) (50th)
  • Raymond L. Flynn, Boston (1991-92) (49th)
  • Robert M. Isaac, Colorado Springs (1990-91) (48th)
  • Kathryn J. Whitmire, Houston (1989-90) (47th)
  • Arthur J. Holland, Trenton (1988-89) (46th)
  • Richard L. Berkley, Kansas City (1987-88) (45th)
  • Joseph P. Riley, Jr., Charleston (1986-87) (44th)
  • Ernest N. Morial, New Orleans (1985-86) (43rd)
  • Hernan Padilla, San Juan (1984-85) (42nd)
  • Richard H. Fulton, Nashville (1983-84) (41st)
  • Coleman A. Young, Detroit (1982-83) (40th)
  • Helen G. Boosalis, Lincoln (1981-82) (39th)
  • Richard G. Hatcher, Gary (1980-81) (38th)
  • Richard E. Carver, Peoria (1979-80) (37th)
  • William H. McNichols, Jr., Denver (1978-79) (36th)
  • Lee Alexander, Syracuse (1977-78) (35th)
  • Kenneth A. Gibson, Newark (1976-77) (34th)
  • Moon Landrieu, New Orleans (1975-76) (33rd)
  • Joseph L. Alioto, San Francisco (1974-75) (32nd)
  • Roy B. Martin, Jr., Norfolk (1973-74) (31st)
  • Louie Welch, Houston (1972-73) (30th)
  • Henry W. Maier, Milwaukee (1971-72) (29th)
  • James H.J. Tate, Philadelphia (1970-71) (28th)
  • Jack D. Maltester, San Leandro (1969-70) (27th)
  • Terry D. Schrunk, Portland, or (1968-69) (26th)
  • Joseph M. Barr, Pittsburgh (1967-68) (25th)
  • Jerome P. Cavanaugh, Detroit (1966-67) (24th)
  • Neal S. Blaisdell, Honolulu (1965-66) (23rd)
  • Raymond R. Tucker, St. Louis (1963-65) (22nd)
  • Arthur L. Selland, Fresno (1963) (21st)
  • Richard C. Lee, New Haven (1962-63) (20th)
  • Anthony J. Celebreeze, Cleveland (1962) (19th)
  • Haydon Burns, Jacksonville (1961-62) (18th)
  • Richardson Dilworth, Philadelphia (1960-61) (17th)
  • Richard J. Daley, Chicago (1959-60) (16th)
  • Norris Poulson, Los Angeles (1958-59) (15th)
  • Robert F. Wagner, New York (1957-58) (14th)
  • John B. Hynes, Boston (1955-57) (13th)
  • Elmer E. Robinson, San Francisco (1953-55) (12th)
  • Thomas a. Burke, Cleveland (1953) (11th)
  • Martin H. Kennelly, Chicago (1952-53) (10th)
  • David L. Lawrence, Pittsburgh (1950-52) (9th)
  • W. Cooper Green, Birmingham (1949-50) (8th)
  • George W. Welsh, Grand Rapids (1947-49) (7th)
  • Edward J. Kelly, Chicago (1945-47) (6th)
  • Fiorello H. Laguardia, New York (1935-45) (5th)
  • Daniel W. Hoan, Milwaukee (1934-35) (4th)
  • T. Semmes Walmsley, New Orleans (1933-34) (3rd)
  • James M. Curley, Boston (1933) (2nd)
  • Frank Murphy, Detroit (1933) (1st)